Europejscy producenci owoców i warzyw inaugurują europejski program promocji „CuTE: Kultywowanie smaku Europy” w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Data publikacji:
11-09-2019

W dniu 11.09.2019r. europejscy producenci owoców i warzyw oficjalnie uruchomili europejski program promocji: „CuTE: Uprawiając smak Europy” realizowany przy wparciu finansowym UE. Inauguracja programu odbyła się w Parlamencie Europejskim w Brukseli pod patronatem europosłanki Clary Aguilery (MEP, S&D).

 

Inauguracja programu odbyła się w Parlamencie Europejskim w Brukseli pod patronatem europosłanki Clary Aguilery (MEP, S&D). Dzień CuTe rozpoczął się konferencją prasową Clary Aguilery i Juana Marin (prezes FruitVegetablesEUROPE), Lauren Bergé (prezes AOPn Tomate & Concombre de France), Michel Picquet (wiceprezes, AOPn Fraises de France), Witold Boguta (prezes, KZGPOiW), Jorge Brotons (prezes, FEPEX) i Alba Ridao-Bouloumié (sekretarz generalny FruitVegetablesEUROPE).  

Wśród organizatorów inicjatywy znajduje się Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw (KZGPOiW) z Polski. W tym kraju promowane będzie szczególnie jabłko, jako sztandarowy produkt sadownictwa.

Po konferencji zainaugurowano EUROTOUR, „Mobilną szklarnię” na placu Agora Simone Veil Parlamentu Europejskiego. Uczniowie szkół z Brukseli oraz inni zwiedzający mogli odwiedzić mobilną szklarnię i dowiedzieć się więcej o tej metodzie produkcji pomidorów i ogórków.

Podczas swojego wystąpienia na inauguracji CuTE prezes FruitVegetablesEUROPE, Juan Marin powiedział: „Jesteśmy dumni z naszego europejskiego programu promocji. CuTe jest pierwszą w historii, wspólną europejską kampanią informacyjną i promocyjną organizowaną przez europejskich producentów owoców i warzyw. Ten program jest wynikiem ciężkiej, wspólnej pracy. Wszystkich członków łączą wspólne interesy i globalne wyzwania. Ochrona i promocja europejskich owoców i warzyw jest wspólną misją dla nas wszystkich.”

„Realizacja projektu pozwoli nam lepiej dotrzeć do konsumentów w wielu krajach z informacją o wysokiej jakości i wartości odżywczej europejskich owoców i warzyw, o przyjaznych dla człowieka i środowiska sposobach ich produkcji. Jest to szczególnie ważne w sytuacji kiedy, zgodnie z zasadami żywieniowymi, owoce i warzywa powinny być podstawą naszej diety.” - dodał Prezes KZGPOiW Witold Boguta

 

Przez następne trzy lata (2019-2021), przeprowadzone zostaną akcje w 6 docelowych krajach UE (Belgii, Niemczech, Grecji, Francji, Polsce i Hiszpanii). W ramach tego programu 11 gatunków owoców i warzyw (truskawka, jabłko, arbuz, melon, winogrona stołowe, kiwi, pomidor, słodka papryka, bakłażan i cukinia) otrzyma strategiczne wsparcie promocyjne. Naszą grupą docelową są młodzi rodzice; dzieci i młodzież, oraz osoby opiniotwórcze, przede wszystkim dziennikarze kulinarni.

W efekcie programu mamy nadzieję na zmianę postrzegania i wiedzy o metodach produkcji w UE.

O FruitVegetablesEUROPE (EUCOFEL)

Założone 60 lat temu, FruitVegetablesEUROPE (EUCOFEL) to Europejskie Stowarzyszenie Owoców i Warzyw z siedzibą w Brukseli, które chroni, reprezentuje i promuje europejskie owoce i warzywa, pośredniczy między interesariuszami i decydentami z instytucji europejskich, reprezentując europejską produkcję i handel owocami i warzywami. W skład konsorcjum dla tej inicjatywy wchodzą organizacje z Polski,  Francji, Grecji i Hiszpanii: KZGPOiW, AOPn Tomato & Concombre de France, AOPn Fraises de France, APROA, INCOFRUIT HELLAS, FEPEX, ANPCA i PROEXPORT.

 

FOTORELACJA: https://jumpcut.be/cute/

     

Więcej informacji znajduje się na stronie: https://www.fruitvegetableseurope.eu/pl/