CZŁONKOSTWO W KZGPOiW

Reklama

"Fale upałów nie są dobre dla upraw" - Witold Boguta o cenach warzyw i owoców

Data publikacji:
21-07-2021

- W ostatnim czasie mamy falę upałów, które nie są dobre dla upraw. Miejscami mamy do czynienia z suszą, a z kolei miejscami z podtopieniami i nawałnicami - powiedział na antenie radiowej Jedynki Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

 

Podczas audycji "W samo południe" na antenie radiowej Jedynki dr Witold Boguta został zapytany, z czego wynikają różnice cen między sprzedażą hurtową a detaliczną.

 

- Detalista ponosi koszty związane z zaopatrzeniem się w produkty i handel - wyjaśnił prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw. - Podstawowa zasada, przez niektórych stosowana to: tanio kupić, drogo sprzedać - dodał

 

 

LINK DO ODTWORZENIA:

https://www.polskieradio.pl/7/473/Artykul/2776484,Fale-upalow%c2%a0nie-sa-dobre-dla-upraw%c2%a0Dr-Witold-Boguta-o-cenach-warzyw-i-owocow

 

Gość Programu 1 Polskiego Radia uznał, że obecnie nie jest realne, aby rolnicy wspólnie stworzyli własne punkty handlowe w miastach. Uznał, że potrzebne są na ten cel środki i zgoda rolników na to, aby wspólnie działać. Argumentem, który podniósł Witold Boguta, to opłacalność tego pomysłu.

 

- Dzisiaj w sektorze owoców i warzyw organizacje producentów zajmują się przygotowaniem większych partii towarów, które trafiają do sieci handlowych - powiedział Witold Boguta. - Nie podjęto takich działań, które by prowadziły do tworzenia własnej sieci sklepów. Głównie właśnie przez koszty tego przedsięwzięcia - wyjaśnił.

 

Podsumowanie półmetku sezonu

Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw w audycji "W samo południe" podsumował połowę sezonu.

 

- Pogoda w tym roku jest wyjątkowa, porównując do lat ubiegłych. Poczynając od tego, że były miejscowe przemarznięcia w okresie zimowych, później niesprzyjająca wiosna, która lokalnie spowodowała straty, następnie bardzo chłodny maj, który źle wpłynął na przebieg kwitnienia - zaraportował prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw. - W ostatnim czasie mamy falę upałów, które nie są dobre dla upraw. Miejscami mamy do czynienia z suszą, a z kolei miejscami z podtopieniami i nawałnicami - uzupełnił.

 

Witold Boguta stwierdził, że rok 2021 jest trudny dla rolnictwa. Dodał, że można spodziewać się dobrych plonów zbiór gatunków, których zbiory jeszcze nie nastąpiły czy się dopiero rozpoczynają. Prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw podkreślił jednak, że zbiory, które się zakończyły - stawiając nacisk na truskawki czy czereśnie - ich plony były na przeciętnym poziomie.

 

 

Witold Boguta uznał w audycji "W samo południe", że ceny owoców i warzyw w tym roku są bardzo zróżnicowane.

- W tej chwili widzimy, że wysokie są ceny malin, bo jest ich po prostu mniej. Natomiast czereśnie, które dojrzały w dosyć krótkim czasie, prawie wszystkie odmiany, to ich ceny były bardzo niskie - wyjaśnił.

 

Źródło: Polskie Radio

https://www.polskieradio.pl/7/473/Artykul/2776484,Fale-upalow%c2%a0nie-sa-dobre-dla-upraw%c2%a0Dr-Witold-Boguta-o-cenach-warzyw-i-owocow