CZŁONKOSTWO W KZGPOiW

Reklama

Media

25-09-2019

Gdyby producenci byli dobrze zorganizowani nie potrzebna byłaby ustawa

Wersja ustawy dot. umów kontraktacyjnych skierowana do Sejmu mówi o konieczności zawierania umów tylko z pierwszym nabywcą będącym przetwórcą lub dystrybutorem, pośrednikiem. Zniknął też przepis pozwalający na zgodę producenta na cenę niższą od referencyjnej poprzez podpisanie odpowiedniego oświadczenia, czego domagały się organizacje zrzeszające - mówi Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

11-09-2019

Umowy kontraktacyjne i ceny minimalne mają swoje dobre i złe strony

Umowy kontraktacyjne i ceny minimalne mają swoje dobre i złe strony. Dobrą stroną jest to, że producent owoców będzie miał pewność, że otrzyma sensowną cenę za swoje plony. Jednak co jeśli przemysł z Polski będzie kosztować powiedzmy 30 gr/kg a ten sam przemysł na Ukrainie będzie można kupić za 20 gr/kg? – mówi w  Michał Lachowicz, prezes grupy producenckiej La-Sad.

28-08-2019

W obecnych warunkach sady przemysłowe są dobrą alternatywą

- Kiedyś jedna z osób zarządzających zakładami przetwórczymi powiedziała, że Polska jest jedynym krajem, który produkuje tak dużo przemysłu, a jednocześnie nie ma ani jednego sadu przemysłowego. Można powiedzieć wręcz, że w Polsce jabłka przemysłowego praktycznie nie ma, są tylko odpady od produkcji deserowej. Na Zachodzie sady przemysłowe jest to coś co się oddziela. Najgorsze jest to, że na dzień dzisiejszy wielu sadowników jeżeli produkuje coś co w 50 proc. trafia do przemysłu ponosząc koszty produkcji jabłka deserowego, nie ma szans na pozytywny wynik finansowy - mówil Michał Lachowicz, prezes organizacji producentów owoców La-Sad.

27-08-2019

Dominacja przetwórców trwa

- Gra ceną umożliwia dużym przetwórcom zapewnienie sobie taniego surowca i wzmacnianie pozycji na rynku. Dlatego dziś tak bardzo protestują przeciwko cenom referencyjnym, bo to skończyłoby, a przynajmniej ograniczyło grę - mówi Witold Boguta, Prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

20-08-2019

Radzę sadownikom, żeby przede wszystkim zaczęli liczyć

- Radzę sadownikom, żeby przede wszystkim zaczęli liczyć i spojrzeli trzeźwo na sytuację, jaka ma miejsce na rynku jabłek - mówi Michał Lachowicz, prezes organizacji producentów owoców La-Sad.

Strony