Ministrowi Henrykowi Kowalczykowi przyszło pełnić funkcję w bardzo trudnym okresie. Skutki pandemii, wojna w Ukrainie, a w ślad za tym min. potężny wzrost cen nawozów, energii, gazu, środków ochrony roślin, problemy z pracownikami w rolnictwie, zerwane łańcuchy dostaw, negatywnie wpłynęły na polskie rolnictwo, w tym ogrodnictwo - ocenił Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.
Wyjątkowo ciepły początek roku zaskoczył nawet meteorologów. Wysokie temperatury nie dla wszystkich są jednak miłym zaskoczeniem. Rolnicy biją na alarm.
Kilka dni temu w mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia jabłek prosto ze skrzyń z promocji sieci Lidl. Na zdjęciach widać fatalną jakość jabłek dopuszczonych do sprzedaży. Bohaterem wpisów i komentarzy jest polskie jabłko i ono najbardziej na tym traci w oczach konsumenta. Komentarz Witolda Boguty, prezesa Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.
Upały i spowodowana nimi susza obniżają jakość warzyw i owoców, jednocześnie wymuszając na producentach sztuczne nawadnianie plantacji. Największym problemem są jednak wielokrotnie droższe nawozy, do produkcji których potrzebny jest bardzo drogi obecnie gaz, a także wyższe koszty energii oraz pracowników. Wzrost kosztów produkcji jest często wyższy niż wzrost cen owoców i warzyw. Wszystko to powoduje, że uprawa warzyw i owoców stała się mniej opłacalna. (VIDEO)
Tegoroczny sezon jest ogromnie trudny dla producentów warzyw i owoców. Mierzą się z drastycznym wzrostem kosztów produkcji. Wielu ma także problem z pozyskaniem pracowników do zbiorów. Niepewność co do przyszłości gospodarstw jest bardzo duża – komentuje Witold Boguta, prezesa Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw. (VIDEO)
- Wyzwań lokalnych, ale i bardziej globalnych stojących przed producentami owoców i warzyw, a tym samym przed grupami -organizacjami producentów, jest coraz więcej – mówi Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.
7 kwietnia odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Owoce i warzywa” Copa-Cogeca. Podczas spotkania Polskę reprezentował Witold Boguta ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.
Wojna w Ukrainie będzie mieć wpływ na rynki rolne całej Europy, a jej skutki będą odczuwalne także dla polskich eksporterów jabłek. Ci już stracili możliwość sprzedaży swoich owoców na wschód, m.in. do Mongolii i Kazachstanu, a sytuację dodatkowo utrudnia brak kontenerów, które pozwoliłyby wysyłać je drogą morską chociażby do Egiptu, który w ostatnich latach stał się jednym z głównych importerów polskich jabłek. (VIDEO)
Wojna, która wybuchła na Ukrainie będzie miała wpływ na wiele gałęzi gospodarczych na świecie. Jak ta sytuacja może wpłynąć na sadownictwo? Głos zabrał Witold Boguta, prezesa Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw
Temat sadów przemysłowych od wielu lat jest poruszany w branży sadowniczej. Zdaniem Witolda Boguty, prezesa Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw, wobec problemów z zagospodarowaniem jabłek sady przemysłowe wydają się być jedynym, sensowym pomysłem. (VIDEO)
Początek przemian polskiego sadownictwa musi przede wszystkim zacząć się od świadomości sadownika - mówi Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw. (VIDEO)
Aby ocenić obecną sytuację na rynku jabłek w Polsce należy cofnąć się i porównać ją z analogicznym okresem roku ubiegłego. - Zapominając na chwilę jakiekolwiek prognozy zbiorów jabłek w minionym 2020 i obecnym 2021 sezonie, trzeba jednoznacznie stwierdzić, że ten sezon a właściwie jego pierwsze cztery miesiące tj. IX - XII. 2021 roku znacznie różniły się od analogicznego okresu roku 2020 - mówi Zbigniew Chołyk,prezes Zarządu Grupy Stryjno-Sad, prazes LubApple Sp. z o.o.
Nowy rok z wielu powodów będzie ważnym okresem dla naszej branży. Jesteśmy w sytuacji kiedy wiele problemów można jeszcze rozwiązać, logicznie poukładać i w drodze kontrolowanych, ewolucyjnych zmian poprawić sytuację. Niejako dokonać nowego otwarcia. Do tego potrzebna jest współpraca sektora i jego otoczenia - mówi Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.
- Mijający rok należy oceniać w kilku płaszczyznach. Wydaje się, że najważniejsza powinna być płaszczyzna produkcyjno-handlowa, ale patrząc na to co miało miejsce, nie wiem, czy nie ważniejsza jest pełna emocji sfera społeczno-medialna - mówi Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.
Nowym ministrem rolnictwa po Grzegorzu Pudzie został Henryk Kowalczyk. Opinia Witolda Boguty, prezesa Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw dla sadyogrody.pl na temat nowego ministra rolnictwa.
- W ostatnim czasie mamy falę upałów, które nie są dobre dla upraw. Miejscami mamy do czynienia z suszą, a z kolei miejscami z podtopieniami i nawałnicami - powiedział na antenie radiowej Jedynki Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.
Niskie krajowe spożycie owoców i warzyw to jedna z podstawowych naszych wad żywieniowych, co za tym idzie istotna jest walka z ograniczeniem konsumpcji owoców i warzyw. Dlatego bardzo ważnym wydarzeniem w branży ogrodniczej i sadowniczej jest Światowy Dzień Warzyw i Owoców, z okazji którego życzenia złożył prezes Zarządu Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw, Witold Boguta.
Warzywa i owoce powinny stanowić połowę tego, co jemy. Wiemy, że są zdrowe, ale nie wiemy, że niezbędne w dużych ilościach w każdym posiłku. Upowszechnienie talerza* pełnego warzyw i owoców oraz integracja wokół tej idei całego środowiska, to najważniejsze dziś zadanie liderów organizacji branżowych.
Grzegorz Puda w branży rolniczej jest osobą zupełnie nieznaną
Stanowisko ministra rolnictwa po Janie Krzysztofie Ardanowskim objął Grzegorz Puda. Opinia Witolda Boguty, prezesa Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw na temat nowego ministra rolnictwa.
- Zbiory jabłek idą zgodnie z planem. Nie mamy na pewno rekordowych plonów w tym roku. Mrozy i grad zrobiły swoje. Natomiast dobrze, że wielu sadowników dba o jakość jabłek od samego początku – mówi Maciej Majewski, prezes Stowarzyszenia Sady Grójeckie.
Konsumpcja owoców jagodowych rośnie w Polsce z roku na rok. Czynników przyczyniających się do tego wzrostu jest kilka: prowadzona z sukcesem kampania "Czas na polskie superowoce" i związany z nią wzrost świadomości konsumentów, że najlepsze dla naszego zdrowia jest spożywanie owoców produkowanych w Polsce, które nie ustępują pod względem wartości odżywczych owocom importowanym, a nawet je przewyższają - mówi Dominika Kozarzewska, prezes grupy "Polskie Jagody".
Spadek cen jabłek deserowych spowodowany jest chwilową nadwyżką towaru na rynku. W skali roku uważam, że jabłek nie będzie za dużo. Gdyby udało się przetrzymać owoce do handlu na późniejsze miesiące, cena nie spadłaby tak mocno – mówi Zbigniew Chołyk, prezes grupy Stryjno-Sad i konsorcjum LubApple.
Stanowisko ministra rolnictwa po Janie Krzysztofie Ardanowskim objął Grzegorz Puda. Opinia Witolda Boguty, prezesa Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw na temat nowego ministra rolnictwa.
- W normalnym roku łatwiej byłoby prognozować bądź spodziewać się tego, jak może wglądać nadchodzący sezon, ale nie w roku epidemiologicznym. Choć w Polsce jest jeszcze względnie spokojnie, to w różnych zakątkach świata COVID-19 w najlepsze się rozwija - gdyby nie to, my sadownicy, mielibyśmy większość pewność sprzedaży - mówi Michał Lachowicz, prezes organizacji producentów owoców La-Sad.
Zbiory jabłek idą zgodnie z planem. Nie mamy na pewno rekordowych plonów w tym roku. Mrozy i grad zrobiły swoje. Natomiast dobrze, że wielu sadowników dba o jakość jabłek od samego początku – mówi Maciej Majewski, prezes Stowarzyszenia Sady Grójeckie.
- Przez kilka ostatnich lat przyzwyczailiśmy się do bardzo wczesnych startów sezonu. Tegoroczny będzie powrotem do normalności sprzed 2017 r. - ocenia Dominika Kozarzewska, prezes Grupy Producentów Owoców "Polskie Jagody".
Plantatorzy i przetwórcy owoców jagodowych rozwijają współprace. Po akcji prezentującej walory przetworów, przyszedł czas na świeże owoce. Jest duży popyt na pierwsze truskawki, a w mediach ukazało się już ponad 1000 publikacji na temat walorów tego ulubionego owocu Polaków. Plantatorzy angażują się w plany promocji jagody kamczackiej, maliny, agrestu, borówki, porzeczki, jeżyny, aronii i mini-kiwi. Wszyscy zapraszają na zbiory i na pierwsze degustacje.
W trakcie pandemii średnia cena najczęściej promowanych warzyw w sklepach wzrosła o 6,3 proc. Analitycy porównali dane z ostatnich kilku tygodni z analogicznym okresem ub.r. O przeszło 65% więcej trzeba było zapłacić za buraki. Wzrosty przekraczające 20 proc. dotknęły pomidory i cukinię. Kapusta kosztowała o prawie 30 proc. mniej. Spadki na poziomie kilkunastu procent dotyczą ziemniaków, marchwi i cebuli. Tak wyglądają wnioski z obserwacji agencji badawczo-analitycznej Hiper-Com Poland i aplikacji BLIX.
Zbiory owoców nie należą do łatwych, ale jak zapewniają plantatorzy, w tym roku pracownikom powinny bardzo się opłacać. Maj to czas zbiorów truskawek w tunelach, a czerwiec truskawek polowych i owoców jagody kamczackiej. To czy plantatorzy pozyskają pracowników będzie miało wpływ na ceny owoców w bieżącym sezonie i na kondycję branży przez najbliższe lata.
Jak pandemia koronawirusa wpłynie na rynek jabłek? - Na pewno widzimy ogólny wzrost cen. Polacy w końcu uwierzyli, że mają super owoc w postaci jabłka, dostępny w szerokim zakresie i w różnorodności odmian – mówi Michał Lachowicz, prezes grupy producenckiej La-Sad. VIDEO
Superowoce mają super mocę, podobnie jak lekarze walczący z pandemią. Plantatorzy i i przetwórcy owoców przygotowali tysiące przetworów dla superbohaterów. Owocowe przesyłki trafią do warszawskich szpitali i do lekarzy we włoskim Bergamo.
Produkcja warzyw staje się coraz trudniejsza z uwagi na zmieniający się klimat. Chodzi przede wszystkim o brak opadów, suszę i wysoką temperaturę. To są czynniki które utrudniają nam produkcję. Aby uzyskać wysoką jakość warzyw rolnicy muszą sprostać wielu wymaganiom - mówi Mirosław Fucia, prezes Zarządu Spółdzielni Producentów Warzyw i Owoców SIELEC.
Zmiana zachowań konsumenckich mogłaby sprawić, że w polskiej gospodarce pozostawałoby rocznie dodatkowe ok.66 mld zł - wynika z analizy przygotowanej przez firmę audytorsko-doradczą Grant Thornton dla inicjatywy #Wybieram590 .
W dniu 6 kwietnia br. Prezydent Andrzej Duda i Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski wzięli udział w wideokonferencji z przedstawicielami organizacji rolniczych oraz branżowych pod hasłem „Rolnictwo w czasie kryzysu”. Wideokonferencję zorganizował Instytut Gospodarki Rolnej.
Superowoce dla superodporności! Ci, którzy zdrowo się odżywiają łatwiej zwalczają choroby. W czasach, gdy każdy z nas obawia się zakażenia koronawirusem tarczą obronną okazać się może to co krajowe i łatwodostępne, zachęcają dietetycy i plantatorzy owoców.
- Po raz pierwszy w dziejach – zglobalizowany świat musi walczyć z ogólnoświatowym wrogiem, który jest nowy i mało znany. Stąd sytuacja, w której wszyscy się znaleźliśmy, jest, póki co, nieprzewidywalna. To powoduje, że trudno jest odpowiedzialnie odnosić się, nie tylko do przyszłości, ale też do wydarzeń, które mogą mieć miejsce w najbliższych dniach - mówi Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.
„Ta współpraca się opłaca” – plantatorzy podsumowali kampanię „Czas na polskie superowoce!”. Przez ponad pół roku zachęcali do codziennego sięgania po owoce jagodowe, co wyszło na dobre, i konsumentom i producentom.
Komisja Europejska w październiku ub. r. uruchomiła Obserwatorium Rynku Owoców i Warzyw, składające się z 4 podgrup – nektaryny i brzoskwinie, owoce cytrusowe, pomidory, jabłka i gruszki. Głównym celem Obserwatorium jest wymiana poglądów i dostarczanie informacji dotyczących wielkości zbiorów, eksportu, cen, czyli tych kwestii, które z punktu widzenia zarówno uczestnika rynku i docelowo konsumenta, są bardzo istotne – mówi Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw. VIDEO
Realizując kampanię "Czas na polskie superowoce" zajmowaliśmy się promocją 7 gatunków, które dojrzewają - poczynając od truskawki w maju aż po minikiwi we wrześniu. Stąd mówiliśmy o jagodowej sztafecie - kolejne gatunki wchodziły na rynek, staraliśmy się je przybliżyć konsumentom. W sumie o kampanii, włączając działania sieci, usłyszało ponad 27 mln Polaków - mówi Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw. VIDEO
Brexit jest ogromnym zagrożeniem dla producentów borówek. Eksport borówek znacznie się różni od eksportu jabłek. Zawsze był dość mocno zdywersyfikowany - w stosunku do eksportu jabłek – ale rynek brytyjski jest dla nas nadal głównym rynkiem - mówiła Dominika Kozarzewska, prezes grupy Polskie Jagody.
Producenci borówek zmagają się z wieloma problemami. W tej chwili jednym z ważniejszych jest perspektywa nadprodukcji na tym rynku i konkurencja. Dużym problemem jest również słabsza dostępność i wyższe koszty siły roboczej. Warto podkreślić, że naszą podstawową przewagą na światowym rynku borówki jest – do tej pory – zbiór ręczny - mówi Dominika Kozarzewska, prezes grupy Polskie Jagody. VIDEO
Producenci, którzy należą do organizacji producentów doskonale rozumieją, że przynależność do nich jest korzystna. Pewna liczba producentów współpracujących z organizacjami też to rozumie. Jest to natomiast zdecydowana mniejszość. Wielu pozostałych ma niestety wciąż negatywne zdanie o grupach - mówi Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw. VIDEO
egoroczne zbiory są mniejsza. Są sady w których praktycznie nie było co zbierać i są takie, które miały nie najgorszą produkcję. Średnia jest gdzieś koło połowy normalnych zbiorów. Teoretycznie sprzedaż powinna być lepsza chociaż mamy do czynienia z produkcją dość normalną w Europie. Nie będziemy mieć powtórki z 2017 roku, gdzie jabłek było mniej w całej Europie - mówi Michał Lachowicz, prezes grupy producenckiej La-Sad. VIDEO
Tegoroczny sezon borówkowy był na plantatorów trudny ze względu na warunki pogodowe. Mieliśmy bardzo niskie temperatury w kwietniu, później w maju. Natomiast nie odbiło się to bardzo mocno na plonach. Mówiąc o aspektach handlowych trzeba przyznać, że handel na rynku międzynarodowym jest coraz trudniejszy - mówi Dominika Kozarzewska, prezes grupy producentów Polskie Jagody. VIDEO
Wszyscy doskonale znają problemy producentów jabłek, czarnej porzeczki, aronii i innych produktów, które przeznaczone są do przetwórstwa. Chlubimy się tym, że jesteśmy trzecim na świecie największym producentem jabłek. Rzeczywiście tak jest, biorąc pod uwagę wielkość produkcji, natomiast problemy zaczynają się jeżeli przechodzimy do zagospodarowania tej produkcji - mówił Witold Boguta prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw podczas V edycji konferencji Sady i Ogrody.
Dużym problemem w przypadku wysyłek na dalekie rynki jest logistyka i przedstawicielstwo na dalekich rynkach. Często zdarza się, że produkt dopływa do miejsca docelowego i ktoś kwestionuje jego jakość. Trudno bronić się na odległość - mówił Witold Boguta podczas V edycji konferencji Sady i Ogrody.
Wersja ustawy dot. umów kontraktacyjnych skierowana do Sejmu mówi o konieczności zawierania umów tylko z pierwszym nabywcą będącym przetwórcą lub dystrybutorem, pośrednikiem. Zniknął też przepis pozwalający na zgodę producenta na cenę niższą od referencyjnej poprzez podpisanie odpowiedniego oświadczenia, czego domagały się organizacje zrzeszające - mówi Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.
Umowy kontraktacyjne i ceny minimalne mają swoje dobre i złe strony. Dobrą stroną jest to, że producent owoców będzie miał pewność, że otrzyma sensowną cenę za swoje plony. Jednak co jeśli przemysł z Polski będzie kosztować powiedzmy 30 gr/kg a ten sam przemysł na Ukrainie będzie można kupić za 20 gr/kg? – mówi w Michał Lachowicz, prezes grupy producenckiej La-Sad.
- Kiedyś jedna z osób zarządzających zakładami przetwórczymi powiedziała, że Polska jest jedynym krajem, który produkuje tak dużo przemysłu, a jednocześnie nie ma ani jednego sadu przemysłowego. Można powiedzieć wręcz, że w Polsce jabłka przemysłowego praktycznie nie ma, są tylko odpady od produkcji deserowej. Na Zachodzie sady przemysłowe jest to coś co się oddziela. Najgorsze jest to, że na dzień dzisiejszy wielu sadowników jeżeli produkuje coś co w 50 proc. trafia do przemysłu ponosząc koszty produkcji jabłka deserowego, nie ma szans na pozytywny wynik finansowy - mówil Michał Lachowicz, prezes organizacji producentów owoców La-Sad.
- Gra ceną umożliwia dużym przetwórcom zapewnienie sobie taniego surowca i wzmacnianie pozycji na rynku. Dlatego dziś tak bardzo protestują przeciwko cenom referencyjnym, bo to skończyłoby, a przynajmniej ograniczyło grę - mówi Witold Boguta, Prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.
- Radzę sadownikom, żeby przede wszystkim zaczęli liczyć i spojrzeli trzeźwo na sytuację, jaka ma miejsce na rynku jabłek - mówi Michał Lachowicz, prezes organizacji producentów owoców La-Sad.
- Sezon 2018/2019 był trudny. Owoców było dużo, jednak - mimo obaw - na dzień dzisiejszy prawdopodobnie jabłka się sprzedadzą, co jest niewątpliwie dużym plusem. Niestety to już kolejny rok z rzędu, w którym przez dziwne zawirowania klimatyczne owoce mają słabą kondycję przechowalniczą i choroby takie jak np. oparzelizna powierzchniowa zaczynają się pojawiać w czerwcu, lipcu – mówi Michał Lachowicz, prezes organizacji producentów owoców La-Sad.
Miniony sezon był "maksymalny", gdzie brakowało opakowań, miejsca w przechowalniach. To pokazało, że samo wyprodukowanie to nie wszystko, to nie sztuka. Sztuką jest wyprodukować tak, żeby mieć towar ładniejszy niż inni, i przechować go tak, żeby tej jakości nie zepsuć – mówi Stanisław Daniłoś, prezes Zrzeszenia Producentów Owoców i Warzyw Sad-Pol z gm. Wisznice w woj. lubelskim.
- Konstrukcja cen referencyjnych wydaje się - powinna satysfakcjonować obydwie strony. Opiera się ona m.in. na średnich kosztach wytworzenia i średnich plonach za ostatnie trzy lata, uwzględnia czas i koszty pracy. Tak skonstruowana cena referencyjna nie powinna stanowić problemu dla zakładów przetwórczych, bo biorąc pod uwagę dłuższe odcinki czasowe, pewnie średnio płacą podobne ceny. Niewątpliwie może to ograniczyć zakres wolnej gry rynkowej, swoistego hazardu uprawianego w ostatnich dziesięcioleciach w relacjach z producentami - mówi Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.
Celem podejmowanych działań jest budowa nawyku codziennego spożywania polskich owoców jagodowych - truskawek, malin, borówek, czarnej porzeczki, mini-kiwi, jagody kamczackiej, aronii. Łączymy siły, by skuteczniej budować nawyk codziennej konsumpcji, gdy trwa na nie sezon w Polsce, czyli od maja do października. Celem jest wzrost świadomości wyjątkowych walorów polskich owoców jagodowych oraz promocja pojęcia "polskie superowoce".
Wiceprezes Organizacji Producentów RAJPOL, Dominik Woźniak, występujący z ramienia Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych, został wiceprezesem międzynarodowego stowarzyszenia WAPA (World Apple and Pear Association).
Najpierw wiara w to, że embargo szybko minie, a później niewiara, że na Wschodzie może rozwinąć się produkcja sadownicza, sprawiły, że - moim zdaniem - nie wykorzystaliśmy dobrze ostatnich lat na konieczną poprawę jakości i wzmocnienie swojej siły konkurencyjnej na zagranicznych rynkach - wywiad z Prezesem KZGPOiW Witoldem Bogutą
Krajowa Unia Producentów Soków apeluje, że proponowana przez Ministerstwo Finansów podwyżka stawki VAT na nektary i napoje owocowe lub warzywne z 5% do 23% będzie odczuwalna nie tylko przez polskich producentów, ale również rolników i sadowników. Obecnie w Polsce obserwujemy potężną nadprodukcję owoców i kluczowe jest zagospodarowanie każdej tony produktów rolnych. Zmiana stawek VAT na napoje zmniejszy zapotrzebowanie branży na owoce nawet o 190 tys. ton.
- Jeśli czegoś nie da się określić jako spora suma wpływająca na rachunek, to trudno to zauważyć. Nie potrafimy jeszcze dzisiaj schylać się po każdy grosz. A przecież pieniądz niewydany jest równie ważny jak zarobiony - mówił Witold Boguta (VIDEO)
- Bieżący rok jest bardzo udany dla produkcji sadowniczej w Polsce, ale oznacza spadki cen w skupie - mówi Witold Boguta, Prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.
Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw na prośbę organizacji producentów, przedstawił pismo odnoszące się do tego, iż organizacje producentów, realizujące operacje wycofania z rynku owoców i warzyw w ramach embargo, dostały od ARiMR drogą mailową wezwania do składania wraz z wnioskami o płatność, oświadczeń od członków organizacji w przedmiocie korzystania z pomocy przymrozkowej z roku 2017/2018. W tej sprawie ARiMR wystosowała pismo z odpowiedzią.
Zarząd Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw odpowiada na wczorajsze apele pana posła Mirosława Maliszewskiego Prezesa Związku Sadowników RP oraz Inicjatywy Młodzi dla Sadownictwa, w których obwinia się grupy producentów za obecną sytuację cenową w polskim sadownictwie, a także zapowiada protesty wymierzone w grupy.
Rolnik nie zarobi, konsument zapłaci krocie. Na owocach kokosy zgarniają jedynie pośrednicy. I to nawet 60-80 proc. ceny owoców. UOKiK prześwietla łańcuch dostaw, ale jak zauważa prezes KZGPOiW, "udowodnić zmowę cenową jest bardzo trudno".
13 lipca w Warszawie protestować będą rolnicy, sadownicy i hodowcy trzody chlewnej, którzy chcą zwrócić uwagę m.in. na zły stan polskiego rolnictwa i dramatycznie niskie ceny owoców miękkich w skupach. Tegoroczne zbiory owoców miękkich zapowiadają się wyjątkowo dobrze, a w przypadku owoców – nawet rekordowo. Jednak stawki oferowane przez zakłady przetwórcze nie zrekompensują producentom nawet kosztów produkcji - informuje Prezes KZGPOiW w Newseria.
Zapraszamy do obejrzenia programu Tydzień, w którym zaproszeni goście (Rafał Romanowski - Wiceminister rolnictwa, Witold Boguta - Prezes Zarządu KZGPOiW, Juliusz Modecki - Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych) rozmawiali m.in. na temat współpracy między Związkami i Organizacjami Rolniczymi, a Resortem Rolnictwa.
- Od początku sezonu sprzedażowego ceny jabłek były wyższe niż w latach poprzednich. Obecnie w zależności od odmiany ceny są wyższe w stosunku do poprzedniego okresu o kilkadziesiąt, a w niektórych przypadkach o ponad 100 proc. To dobra sytuacja dla tych producentów, którzy jabłka mają - Witold Boguta.
Jeśli nie będzie żadnych klęsk żywiołowych, to na pewno należy się spodziewać dużego urodzaju, ponieważ sady są wypoczęte, więc kolejny sezon może być bardzo trudny – mówi Hubert Woźniak, prezes Organizacji Producentów Rajpol.
Plantatorzy z Polish Berry Cooperative połączyli siły z Browarem Stu Mostów by wspólnie promować smak polskich borówek. Wspólne piwo to SALAMANDER Blueberry Berliner Weisse. Kwaśne, lekkie i orzeźwiając piwo z dodatkiem polskich borówek. Zadebiutuje 7/02 podczas berlińskich Targów Fruit Logistica.
- Naszymi największymi rynkami zbytu zawsze były rynki wschodnie. Tam to jabłko miało swoją pozycję - bardzo silną, miało swoich miłośników, ludzi, którzy byli przyzwyczajeni do kupowania tego towaru, więc niewątpliwie rozrost produkcji tam - na naszym głównym rynku - jest niebezpieczny – Michał Lachowicz, prezes grupy La-Sad.
- Wielu z nas dzisiaj polskie sukcesy sadownicze widzi i ocenia poprzez pryzmat produkcji, ton, a nie jakości, czy możliwości zbytu produktów. Nie możemy bagatelizować rozwoju produkcji w państwach Europy Wschodniej, gdzie sadownictwo dynamicznie się rozwija – Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.
- Tzw. wycofanie jest od czasu wprowadzenia embarga przez Federację Rosyjską, sposobem na stabilizację rynku owoców i warzyw w UE. W Polsce dotyczy ono przede wszystkim jabłek. W bieżącym sezonie sprzedażowym, z powodu ogólnie mniejszych zbiorów w Polsce i Europie, presja rynkowa jest może mniejsza, tym niemniej uruchomienie wycofania może w najbliższym czasie trochę zdynamizować rynek, na którym od pewnego czasu daje się zauważyć pewną stagnację - Witold Boguta
- Najważniejszym wyzwaniem na przyszłość dla sektora świeżych owoców będzie pozyskiwanie pracowników sezonowych. Zbieranie najwyższej jakości owoców - a właśnie na jakości zbudowaliśmy doskonałą reputację polskich borówek na świecie - jest możliwe wyłącznie ręcznie - mówi Dominika Kozarzewska, prezes zarządu Grupy Producentów Owoców „Polskie Jagody”.
Etap rozwoju przetwórstwa grupy producenckie mają już za sobą. Nie ma takiej grupy, która by nie próbowała robić soku NFC. Grupy próbowały „bawić się” w przetwórstwo z lepszym czy gorszym skutkiem jednak raczej z przewagą tego drugiego. Właśnie dlatego próbujemy wymyślać innowacyjne produkty np. energetyk YABU - mówił Michał Lachowicz
- Wysokie ceny mają swoje plusy i minusy. W przypadku jabłek być może okaże się, że może to być zyskowny czas dla producentów, jednak czy tak będzie - to się dopiero okaże. Taki sezon jak ten zaburza ogólne postrzeganie rynku - mówił Michał Lachowicz, prezes grupy La Sad.
Za mało kładzie się nacisk na informacje, skąd pochodzi żywność. Millenialsi nie wiedzą, kto ją produkuje - mówiła Dominika Kozarzewska, prezes Grupy Producentów Owoców "Polskie Jagody" podczas X FRSiH.
- Nie ma klimatu do funkcjonowanie grup. Zastanawiam się, czy on w ogóle powstanie. Zostało popełnionych wiele błędów w grupach. Prawdą jest również, że wszystkie grupy zostały wrzucone do jednego worka. Zarówno te „dobre”, jak i te „złe” - mówi Michał Lachowicz, prezes grupy La-Sad.
Do Berlina jedzie się spotkać ze starymi odbiorcami, a do Madrytu nawiązywać nowe kontakty - mówi Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.
To pierwszy rok od wprowadzenia rosyjskiego embarga kiedy sadownicy, którzy nie ponieśli dużych strat w wyniku wiosennych przymrozków, mogą spać spokojnie. Ceny owoców zarówno deserowych jak i do przetwórstwa są wysokie. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba będzie zabiegać o nowe rynki zbytu. RELACJA VIDEO z Targów w Madrycie.
- Rosja już nigdy nie będzie takim samym rynkiem dla nas jak w przeszłości. Szkółkarze z Polski i całej Europy otwarcie mówią, że na rynek rosyjski zostały powysyłane takie ilości drzewek że zwyczajnie rośnie nam tam konkurencja - mówil Michał Lachowicz, prezes grupy La-Sad.
- Pomysł na powstanie energetyka z jabłek pojawił się z konieczności. Szukamy nowych sposobów rozwoju. Problem jest taki, że Polacy sami sobie podrzynają gałąź na której siedzą. Konkurencja zarówno w jabłkach świeżych jak i sokach, jest już tak ogromna, że część handlu zaczyna odbywać się poza granicami opłacalności – mówi Michał Lachowicz, prezes grupy producenckiej LaSad.
– Udało się w tym czasie otworzyć i zaistnieć na dużej ilości rynków, ale te liczby nie do końca przekładają się na duży wolumen eksportu. To nie zastępuje rynku rosyjskiego – powiedział Witold Boguta, prezes zarządu Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw, podczas debaty „Przyszłość branży rolno-spożywczej w Polsce Wschodniej” w ramach Wschodniego Kongresu Gospodarczego 2017.
- Polskie borówki dzięki licznym działaniom, które podejmujemy mają bardzo dobrą renomę na rynkach światowych. Konsumenci doceniają owoce przede wszystkim za jakość – podkreśla Dominika Kozarzewska, prezes Grupy Producentów Owoców "Polskie Jagody". (VIDEO)
- W sadownictwie nie było jeszcze prawdziwego kryzysu. Obawiam się, że nadchodzące lata mogą być dla naszej branży bardzo ciężkie – mówi Michał Lachowicz, prezes grupy La-Sad.
My - producenci - mamy już owoce dobrej jakości, teraz musimy popracować nad budową konsumpcji. Konsumenci na wielu rynkach są coraz bardziej świadomi i ten proces będzie w naturalny sposób postępował - mówi Dominika Kozarzewska, prezes Grupy Producentów Owoców "Polskie Jagody". (VIDEO)
Owoców będzie mniej, przez co sadownicy oczekują wysokich cen. To może być dobry sezon dla producentów jabłek, jednak należy podejść do niego na chłodno. Zapraszamy do lektury wywiadu z Michałem Lachowiczem, prezesem Grupy La-Sad Sp. z o.o..
W tym roku pogoda nie rozpieszczała plantatorów, w niektórych regionach Polski wystąpiły katastrofalne dla plantacji opady, w innych wysokie temperatury i wysoka wilgotność powodowały mięknięcie owoców. Jednak na większości plantacji udało się utrzymać dobrą jakość przez większą część sezonu.
Na zaproszenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela w Polsce przebywał w dniach 26-28 sierpnia br. minister rolnictwa Chińskiej Republiki Ludowej Han Changfu. 27 sierpnia Twój Owoc miał zaszczyt gościć delegację Chińskiej Republiki Ludowej oraz przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi RP.
Sezon borówkowy nabiera rozpędu. Na większości plantacjach trwają zbiory – ich wielkość i jakość owoców jeszcze do niedawna stała pod znakiem zapytania. Za sprawą niekorzystnych warunków pogodowych, część plantatorów obawia się wcześniejszego zakończenia sezonu. W ocenie Dominiki Kozarzewskiej, prezes Grupy Producentów Owoców „Polskie Jagody” Sp. z o.o., – na razie zbiory rozwijają się w normalnym tempie.
Nie doceniana przez przetwórców bo zapomniana przez konsumentów. czarne porzeczki to owoce, które produkcja od kilku lat jest nieopłacalna. Zastanawiające jest jednak to, że powierzchnia nasadzeń nie spada.
Resort rolnictwa apeluje o powoływanie komisji szacujących straty, nawet po kilka w danej gminie. Tylko po poznaniu skali wymarźnięć zostanie uruchomiona pomoc ale juz teraz poszkodowani rolnici moga skorzystać z kredytów preferencyjnych, umożenia składek KRUS czy odroczenia płatności czynszów za państwowe grunty.
Polskie jabłka wypłynęły już na rynek w formie cydru. Teraz zaleją go jako energetyk. Serwują go producenci owoców, którzy chcą zbudować całkiem nową kategorię. La-Sad ma ambicje wkroczyć na rynek energetyków i go zrewolucjonizować.
Produkcja jabłek w Polsce w tym roku, pomimo kilku negatywnych zdarzeń pogodowych, jak np. liczne gradobicia, była na wystarczającym poziomie by zaspokoić popyt na polskie jabłka. Niestety ceny najpopularniejszych odmian nie są zadowalające - Michał Lachowicz.
Polskie borówki uważane są za wyjątkowo smaczne. To wynik całorocznej pracy, trafionych inwestycji i odważnych decyzji biznesowych. Ale o efekcie końcowym – owocu – trafiającym do konsumenta decyduje ostatnia faza procesu – zbiór i czas schłodzenia. (VIDEO)
Mimo, że od 11 lutego istnieje obowiązek zawierania umów w obrocie produktami rolnymi, to jednak nadal więcej jest niewiadomych niż znanych zasad ich podpisywania. Szczególnie nie znane są zasady ustalania ceny i choćby terminu jaki musi minąć od momentu podpisania umowy, a dostawą towaru – Mirosław Maliszewski
Sytuacja w organizacji "Owoc Sandomierski" skłania do kilku refleksji, które dotyczą pewnej liczby grup/organizacji. Zaczynało się od tego, co nazywam „grzechem pierworodnym”, tzn. niewłaściwego doboru członków, rozbieżności celów, jakie mieli przystępując do grupy - Witold Boguta
Targi Fruit Logistica to największe targi owocowo-warzywne na świecie. To też miejsce, gdzie spotykają się owoce, które są wizytówką krajów i regionów, w których są uprawiane. Przez lata borówki korzystały z wizerunku polskiej żywności. Dziś aktywnie go wzmacniają (VIDEO).
- Polish Berry Cooperative, którego członkiem są Polskie Jagody, współpracuje od lat z siecią Auchan, w tym również Simply Marketami. Dla nas najważniejszym kryterium wyboru sieci jest zachowanie łańcucha chłodniczego – tak aby borówki, które zgodnie ze standardem „30 minut” schładzamy na plantacjach w ciągu pół godziny od zebrania, utrzymały najwyższą jakość - Dominika Kozarzewska
- Niebezpieczeństwo w zepsuciu nowych rynków nie leży po stronie sadowników tylko ludzi, którzy szukają szybkiego i łatwego zarobku na polskim sadowniku. Są to ludzie spoza branży - Michał Lachowicz
Niskie ceny produktów rolnych spowodowane m.in. rosyjskim emargiem, a także problemy wewnętrzne grup producenckich to podstawowe przyczyny trudnej sytuacji na rynku owoców i warzyw. Teraz czas na działania.
Sadownicy nie mają wątpliwości, Chiny to w tej chwili najbardziej perspektywiczny rynek dla naszych jabłek. Pierwsze próbne partie już tam trafiły, dziś i jutro ruszają kolejne transporty.
- Kolejna wysyłka jabłek do Chin już w najbliższy wtorek 10. stycznia. Realizacja zamówień powinna przebiegać stabilnie, by w żadnym momencie sezonu nasi partnerzy nie zostali bez dostępności owoców dla klienta finalnego – mówi Michał Lachowicz
Podczas II edycji konferencji „Sady i Ogrody” w czasie debaty finansowej dotyczącej grup producenckich eksperci dokonali analizy sytuacji w jakich znajdują się grupy i przedstawili propozycje jej poprawy. Zapraszamy do przeczytania całej relacji oraz obejrzenia galeri zdjęć!
- Dzisiaj mamy kryzys członkostwa i trudności wynikające z tego kryzysu ale również z tego w jakim momencie życia grupy się znajdują. Zakończyły one inwestowanie, skończyła się pomoc i zaczynają funkcjonować na rynku jak każdy inny pomiot, mając do spłacenia kredyty zaciągnięte na pokrycie udziału własnego w inwestycjach - Witold Boguta
- Nad grupami producentów owoców i warzyw zawisły czarne chmury. Natomiast nie znaczy to, że grupy znikną. Duża część z nich są to grupy dobrze zarządzane, a członkowie dobrze realizują swoje obowiązki. Zawsze – kiedy coś się dzieje – robiona jest afera wokół pojedynczych, spraw. Niestety jest rzeczą normalną, że ludzie robią przekręty z publicznych pieniędzy co również zdarza się w przypadku grup producenckich – Witold Boguta
- To był to bardzo trudny rok dla sadowników. Niezwykle niskie ceny na koniec sezonu 2015/2016 oraz bardzo wiele owoców dotkniętych w chłodniach tzw. czekoladą spowodowały bardzo ciężka sytuację finansową wielu gospodarstw – Michał Lachowicz
Część grup i organizacji producentów była tworzona w sposób nieprzemyślany - była pewna osoba czy grupa osób, która wokół siebie zainteresowała producentów i szybko zorganizowała grupę producentów – Michał Lachowicz
Na dopełnienie formalności jest czas tylko do najbliższego poniedziałku. Przypominamy Grupom Producentów rolnych o obowiązku dopełnienia formalnosci w Agencji Rynku Rolnego, a chodzi o złożenie dokumentów potwierdzających warunki uznania.
W dniu 12.12.2016 roku w Chongqing firma Chongqing Jinguoyuan Trading Co., Ltd wraz z Appolonia Sp. z o.o. zorganizowały uroczystość promocyjną z okazji dostawy pierwszej partii jabłek z naszego kraju do Chin. W imprezie promocyjnej, która zgromadziła ponad sto osób, uczestniczyli przedstawiciele zarządów obydwu firm, jak też reprezentanci zrzeszeń gospodarczych z branży owocowej ChRL, przedstawiciele kierownictwa CCPIT Chongqing, Komisji Handlu, Strefy Wolnego Handlu i licznych firm zarówno z zachodniej części Chin, jak i m.in. z Szanghaju.
Perspektywy sprzedaży jabłek w nowym sezonie jak zwykle są bardzo dobre, jednak zobaczymy jaki będzie efekt ostateczny. Sam jestem sadownikiem i chciałbym, żeby ceny były wysokie, ale finalnie pokaże nam to sezon – Michał Lachowicz (WIDEO)
To właśnie teraz rozgrywa się przyszłość polskiego sadownictwa. Niezależnie od tego, jak będziemy działać, to na lata zostanie to co robimy teraz. Żyjemy w czasie rewolucji, kolejnej ale mam wrażenie, że ostatniej. Ostatniej, ale najważniejszej dlatego jeżeli teraz nie usiądziemy, nie zaczniemy rozmawiać i myśleć nad tym jak ułożyć rynek zarówno polski, europejski, jak i wschodni to niestety przegramy – Michał Lachowicz
- Niestety zrzeszanie się nie jest panaceum na wszystkie problemy. Konsolidowanie się ma sens wtedy, kiedy biorą w nim udział podmioty silne, które mają długoterminową wizję rozwoju rynku, swojej obecności na tym rynku i są w stanie zapewnić najwyższą jakość produktów. Wydaje mi się, że tak jest na rynku borówek – Dominika Kozarzewska
Nad grupami producenckimi w Polsce zebrały się czarne chmury. Z jeden strony słychać o nieprawidłowościach w rejestracji grup, złym wykorzystywaniu środków unijnych czy przekrętach. Z drugiej zaś strony widać niezadowolenie sadowników czy udziałowców. Ponadto coraz częściej mówi się o przejęciu polskich grup przez zagraniczny kapitał. Z całą pewnością panuje niekorzystny klimat dla grup producenckich. Z czego on wynika?
- Decyzja o dopuszczeniu polskich jabłek do importu do Chin to nasza szansa, ale najpierw trzeba powiedzieć, że to wielki sukces wszystkich, którzy byli zaangażowani w cały proces otwierania tego rynku, od Pana Prezydenta RP, poprzez Ministrów, służby fitosanitarne, organizacje branżowe, organizacje producentów i firmy handlowe, które będę te owoce eksportować, aż do każdego sadownika, który zdecydował się wypełnić wymogi produkcji na rynek chiński - Witold Boguta
- W czwartek (10.11) przygotowaliśmy pierwszą partię jabłek do Chin. Obecnie jest ona w trakcie wysyłki. To pierwsza w historii wysyłka polskiego jabłka na ten rynek. Chiny to bardzo perspektywiczny rynek mający jednak niezwykle wysokie wymagania - Michał Lachowicz
W dniu 9 listopada 2016 r. Ambasada RP w Pekinie otrzymała z Generalnego Urzędu Nadzoru nad Jakością, Inspekcji i Kwarantanny ChRL (AQSIQ) potwierdzenie, iż polskie świeże jabłka zostały dopuszczone do importu do Chin. Jednocześnie na stronie internetowej AQSIQ została opublikowana lista zatwierdzonych sadów oraz pakowalni, co jest równoznaczne z otwarciem chińskiego rynku dla polskich jabłek.
W ostatnich latach widać zwiększone zainteresowanie nasadzeniami borówki. Jedną z przyczyn jest na pewno rosyjskie embargo, które sprawia, że sadownicy zwracają się w stronę gatunku tradycyjnie eksportowanego na zachód Europy - Dominika Kozarzewska
- Decyzja o procesie budowy marki – od "no name’"do produktu brandowego była podyktowana oczekiwaniami rynku i na dzień dzisiejszy cały proces wciąż trwa. Wprowadzane są nowe pomysły i działania po to, aby dopasować produkt do zmieniających się wymagań rynku – Michał Lachowicz (VIDEO)
Za wcześnie na ocenę sytuacji rynku jabłek deserowych
- Tegoroczny sezon jest dość specyficzny. Z jednej strony mamy rosyjskie embargo, z drugiej zmniejszoną ilość owoców, które po części zostaną zabrane na bezpłatną dystrybucję. Kolejna rzecz to nietypowe warunki pogodowe nie tylko w Polsce, ale w całej Europie – Michał Lachowicz (VIDEO)
- Sytuacja grup producentów owoców i warzyw nie jest dobra. Kształtują ją zarówno skutki rosyjskiego embarga, jak i atmosfera rzekomych nieprawidłowości w procesie pozyskiwania dotacji - Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP. (VIDEO)
Europa Zachodnia, a także Daleki Wschód. Rolnicy zrzeszeni w Grupie Producentów Owoców Polskie Jagody stawiają na eksport i odkrywają nowe rynki zbytu - Kurier Lubelski
W sadach trzebnickich właśnie zaczęły się zbiory. Podobnie jak żniwa, w rejonie podwrocławskim nie należą one w tym roku do bardzo udanych. Suszy wprawdzie nie było, jednak ubiegłoroczna pogoda miała wpływ również na tegoroczne owoce. Jak sadownicy sobie z tym radzą?
Pojawiły się pierwsze upadłości wśród grup producentów owoców i warzyw. Dalsze, niestety są zapewne kwestią czasu. Każdy będący w złej sytuacji finansowej podmiot, jest przedmiotem potencjalnego zainteresowania inwestorów, bo okazja wzięcia czegoś za grosze, a tutaj można wziąć całkiem niezłe, dobrze wyposażone obiekty, ale wraz z tym, co może ważniejsze, część produkcji i rynku zbytu – Witold Boguta
Certyfikacja jest na poziomie sprawdzania poprawności miejsc produkcji. Czekamy również na wizytę chińskiej delegacji, która ma odwiedzić Polskę w połowie października i ostatecznie zatwierdzić poprawność polskiego systemu certyfikacji - Michał Lachowicz
Tegoroczny sezon borówkowy był bardzo nietypowy - rozpoczął się w końcu czerwca i skończył się szybko - na większości plantacji nie było owoców już w ostatnich tygodniach sierpnia – Dominika Kozarzewska
Jednoznacznie uważam, że powinniśmy ograniczyć produkcję. Mam chyba jednak inne rozumienie tego zjawiska niż wielu specjalistów. W Polsce musimy ograniczyć nie ilość hektarów, a zbiory z hektara – Michał Lachowicz
Rosyjskie embargo wraz ze wszystkimi negatywnymi następstwami stało się też dla polskich sadowników impulsem prorozwojowym. Początkowo na nowe rynki dostarczyliśmy niewielkie ilości jabłek i w pierwszym okresie podobnie będzie z Chinami. W dalszym ciągu do zbudowania pozostaje oferta handlowa, czyli odpowiednia odmiana, jakość potwierdzona certyfikatem oraz oczekiwane przez odbiorcę przygotowanie do sprzedaży – Witold Boguta
Rekordowe zbiory będą faktem. Z pewnością nie będzie łatwo sprzedać jabłka w zadowalających cenach. Duże zbiory to niskie ceny, zarówno jabłek przemysłowych, jak i deserowych – Michał Lachowicz
- Niestety nie możemy wykluczyć tego, że ASF może mieć wpływ na eksport także innych polskich produktów spożywczych – w tym owoców i warzy, co kolei może to mieć negatywny wpływ na wizerunek polskiej żywności – owoców i warzyw poza Polską - Witold Boguta
– Można wejść na rynek bez integracji tylko trzeba ograniczyć ten rynek. Pojedyncza grupa nie opanuje całościowo Chin, a jedynie może dostarczać produkt do jednego dystrybutora czy miasta. Kluczową kwestią pozostaje jakość i to nie produkcja tej jakości a percepcja, czyli brak zewnętrznej osoby, która oceni produkt na konkretny rynek – mówił Michał Lachowicz
Grupa producentów jest firmą działającą na rynku, tak, jak każda inna, stąd podlega tym samym prawom rynku. W grupie, jak w każdej firmie, o jej sposobie działania, kulturze organizacyjnej, traktowaniu partnerów handlowych (dostawców, odbiorców) decydują ludzie, a oni, co oczywiste, nie zawsze są idealni - Witold Boguta
- Tak jak twierdzi Ministerstwo, zarówno niejasne prawo było powodem nieprawidłowości w grupach, jak i różna jego interpretacja. Faktem jest, że również nie wszystkie urzędy marszałkowskie były przygotowane, doskonale o tym wiedziały, ale często nie miały skąd czerpać wiedzy, chociaż ze swej strony oceniamy, że pracowały dobrze – Witold Boguta
- Zbiory jabłek będą w tym sezonie wysokie, jednak znaczna część polskich owoców została dotknięta gradem. Z tego powodu mogą być problemy z ich jakością handlową, co utrudni ich sprzedaż. Jednak wysokie zbiory i niska cena jabłka przemysłowego z pewnością będą miały negatywny wpływ na cenę za owoce z jesiennych zbiorów - Michał Lachowicz
Na całym świecie przybywa nowych sadów. Według prognoz za 10 lat produkcja jabłek może wynieść prawie 100 mln ton. Największym graczem na rynku pozostaną Chiny, ale na podium będą także Stany Zjednoczone i Polska. To znaczy że walka o prawdziwy rynek dopiero się zacznie. Pierwszy poważny sprawdzian już w tym roku.
- Jeśli chodzi o obowiązkowe umowy na dostarczenie produktów, to trzeba jednoznacznie określić, że do tanga trzeba dwojga. Jeśli mówimy o umowie to, żeby była ona realna, to obie strony muszą mieć chociaż odrobinę zaufania do siebie i wierzyć, że podpisywany papier coś znaczy – Witold Boguta
- Grupa Polskie Jagody rozpoczęła współpracę z dwoma innymi grupami i stworzyliśmy zrzeszenie grup Polish Berry Cooperative. Jesteśmy bardzo optymistycznie nastawieni do tego sezonu ponieważ rozpoczynamy współpracę zarówno w zakresie sprzedaży do kontrahentów zagranicznych, jak i w zakresie wprowadzenia naszej własnej marki ‘Berry Good’ na rynek polski, rynki europejskie i azjatyckie – Dominika Kozarzewska (VIDEO)
Aby zdywersyfikować kierunki zbytu polskich jabłek konieczna jest zmiana struktury odmianowej naszych sadów. Zmiana produkcji pod kątem wymiany odmiany wiąże się z ogromnymi kosztami. W gruncie rzeczy wymiana hektara sadu to koszt w granicach 60-80 tys. zł – Tomasz Bankiewicz, Grupa Producentów Skowronki.
W sytuacji kiedy, zgodnie ze swoją rolą, grupa jest przedłużeniem gospodarstwa członka organizacji, bieżąca sytuacja w sadownictwie ma ogromny wpływ na kondycję ekonomiczną grup producentów i odwrotnie. Jeśli grupa działa dobrze, to właśnie w takich ciężkich latach widać, że członkowie grup mają się lepiej niż samodzielni producenci – Witold Boguta
- Jeżeli przepisy zawarte w nowej ustawie o zatrudnianiu cudzoziemców będą wiązały się z dodatkowymi opłatami, utrudnieniami ilościowymi, to będzie pogarszać się nasza konkurencyjność poprzez zwiększanie kosztów produkcji i poświęcanie czasu na urzędnicze mitręgi – Witold Boguta
To pierwszy kontrakt na dostawę polskich jabłek do China. Zaledwie dzień po zawarciu umów gospodarczych pomiędzy krajami podpisano porozumienie na dostawę dużej partii owoców. Pierwsze jabłka popłyną na daleki wschód na przęłomie września i paździenika.
- Proces ew. Brexitu będzie trwał co najmniej kilkanaście miesięcy, w tym okresie Wielka Brytania będzie w okresie przejściowym, dlatego nie spodziewam się, żeby to wpłynęło w dużym stopniu na bieżący czy kolejny sezon w polskich borówkach. Jednak może pojawić się kilka zagrożeń - Dominika Kozarzewska
Chiński rynek otwiera się na polskie jabłka. Polscy producenci już biorą sprawy w swoje ręce. 19 grup producenckich zrzeszonych w organizacji Appolonia podpisało porozumienie o współpracy z platformą dystrybucyjną Shanghai Poland China Trading Company. Strategicznym partnerem logistycznym platformy została firma ATC Cargo, która od wielu lat aktywnie współpracuje z partnerami z Państwa Środka. (VIDEO)
- Liczymy na to, że Chiny będą naszym strategicznym rynkiem. Podpisaliśmy list intencyjny na 40 tys. ton jabłek jednak jest to dopiero początek – Michał Lachowicz, prezes konsorcjum Appolonia.
W obecnym sezonie - pomimo znacznie wyższego wsparcia - nie uniknęliśmy trudnej sytuacji w sprzedaży jabłek. Wydaje się, że brak zdecydowania w działaniu ze strony KE nie wróży dobrze sektorowi jabłek na przyszły sezon – mówi Michał Lachowicz, prezes konsorcjum Appolonia.
- Szukając pieniędzy na działania związane chociażby z retencją nie można doprowadzić do upadku gospodarstw, czy firm zajmujących się przetwórstwem i handlem. Trzeba apelować do decydentów o rozwagę w kwestii prawa wodnego, aby osiągnąć sukces polegający na tym, że będą realizowane cele środowiskowe w taki sposób, żeby nie zniszczyć tych, którzy muszą korzystać z wody – mówi Witold Boguta,Prezes KZGPOiW
Utrudnienia nabywania czy posiłkowania się pracą pracowników ze Wschodu spowoduje zawyżenie kosztów pracowniczych i wzrost cen produktów – mówił na EEC 2016 w Katowicach Michał Lachowicz, prezes konsorcjum Appolonia. (VIDEO)
Jeżeli nagle się okaże, że zacznie brakować jabłek po stronie podaży – bo występują choroby przechowalnicze – lub jabłka zaczną mieć coraz większe powodzenie w innych krajach - to ceny mogą jeszcze wzrosnąć – Michał Lachowicz, prezes konsorcjum Appolonia. (VIDEO)
- Zmiany w prawie wodnym i zatrudnianie cudzoziemców będzie miało tylko negatywne konsekwencje dla sadownictwa. Wzrost kosztów produkcji nie będzie rekompensowany ceną uzyskiwaną za produkt – mówił podczas EEC 2016 w Katowicach Roman Jagieliński, prezes grupy producentów owoców Roja. (VIDEO)
- Na pewno każde złagodzenie embarga jest korzystne dla rynku europejskiego. Jednak trudno obecnie jednoznacznie stwierdzić, co będą w praktyce oznaczały pewne informację - mówi Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.
Zakończył się pierwszy etap pracy nad Paktem dla Wsi - dokumentem, którego realizacja pozowali na zmniejszenie różnic rozwojowych między miastem a wsią. Jest już wersja robocza tego dokumentu - poinformował wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki.
Jeszcze niedawno wielka radość, że Polsce udaje się zakładać grupy producenckie i wykorzystywać na ten cel środki unijne. Teraz smutek – Polska ma miliard złotych do zwrotu. Kto skorzystał na 7 mld zł skierowanych do grup producentów owoców i warzyw?
O kontrolach przeprowadzanych przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych z rzecznikiem prasowym IJHARS panią Izabelą Zdrojewską rozmawia Albert Katana.
- Nasze jabłka w Singapurze, Hongkongu, czy na zachodzie Europy wszystkim smakują, ale przede wszystkim z tego względu, że jesteśmy konkurencyjni cenowo. Włosi potrafią eksponować niektóre odmiany i dobrze na tym zarabiać – mówił Roman Jagieliński, prezes grupy producentów Roja, podczas panelu dyskusyjnego w trakcie 95-lecia WOBiAK SGGW
Ministerstwo rolnictwa podjęło decyzję o skierowaniu do wyjaśnienia przez NIK nieprawidłowości w trakcie działań naprawczych związanych z obsługą pomocy finansowej wstępnie uznanym grupom producentów owoców i warzyw - poinformował wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.
Zespół w składzie prof. Eberhard Makosz, Mirosław Maliszewski, Witold Boguta oraz Waldemar Żółcik opracowali projekt z 23 propozycjami pomocy, który wysłano do Pani Premier Beaty Szydło, Pana Wicepremiera Mateusza Morawickiego, Pana Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela, Kancelarii Prezydenta RP oraz Senackiej i Sejmowej Komisji Rolnictwa
Na dzień dzisiejszy popyt krajowy w większości firm spadł poniżej połowy względem normalnego popytu w sezonie. Jednoznacznie widać, że istnieje oddziaływanie między spadkiem popytu i darmowym rozdawnictwem jabłek – mówi Michał Lachowicz
- Jeśli chcemy wykorzystać potencjał jaki mamy, to musimy ukierunkować go na drogi zgodne z tendencjami i oczekiwaniami światowego rynku. Owszem, dzisiaj jesteśmy światowym graczem w produkcji jabłek, jednak mającym efekty głównie w obniżaniu cen - Witold Boguta
- Jakość jabłek mamy dobrą. To jakość, która jest w stanie spełnić wymogi każdego rynku, jednak należy sobie postawić pytanie jaki procent w całej produkcji stanową jabłka tej „dobrej” jakości – Michał Lachowicz, Appolonia
- Może okazać się, że jakość jabłek wpłynie na ilość jabłek na rynku. W tym roku – po suszy – nie wiadomo jak jabłka się przechowają. Jeśli okaże się, że kiepsko, to jabłek deserowych nie będzie dużo na rynku – mówi Michał Lachowicz
Nawet jeżeli Rosja zniesie embargo, musimy mieć świadomość, że to nie będzie ta sama Rosja. Nie sprzedamy już tam jabłek takich, jakie sprzedawaliśmy wcześniej – Michał Lachowicz, Prezes Appolonii.
- Utrzymywanie się rosyjskiego embarga oraz realne ubożenie obywateli Federacji Rosyjskiej, spadek siły nabywczej rubla, powodują, że polscy producenci jabłek, przez lata uzależnieni od rynku rosyjskiego, rzeczywiście są w trudnej sytuacji - Witold Boguta, Prezes KZGPOiW
Zorganizowanie rynku owoców i warzyw w naszym kraju jest na razie na bardzo niskim poziomie, bo stanowi jedynie 25 proc., podczas gdy średnia w UE to 45 proc. Rynkowa potrzeba wymaga więc podwojenia zorganizowania - Witold Boguta, Prezes KZGPOiW. (VIDEO)
Polski i chiński rząd pracują nad porozumieniem handlowym między tymi krajami. Konsorcjum sadownicze Appolonia zaczęło poszukiwać kontaktów handlowych w Chinach już 3 lata temu - freshplaza.com.
- Tegoroczny mechanizm wycofania owoców z rynku okazał się bardzo konkurencyjny. Uważam, że jesteśmy w stanie inaczej zagospodarować polskie jabłka, chociażby poprzez ich przetwórstwo - Roman Jagieliński, prezes grupy producentów owoców Roja (VIDEO)
- Organizacje producentów owoców i warzyw są obecnie w dość trudnym okresie, ze względu na to, że większość z nich skończyła etap wstępnego uznania, czyli etap inwestowania... - Prezes KZGPOiW Witold Boguta. (VIDEO)
Ceny jabłek są obecnie zdecydowanie wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jestem optymistą i moim zdaniem polscy producenci sprzedadzą obecne zapasy jabłek - Roman Jagieliński, Prezes Grupy Producentów Roja. (VIDEO)
Trwa polemika dotycząca odprowadzania podatku VAT od wycofanych owoców i warzyw. Producenci mogą czuć się zdezorientowani mimo, iż odprowadzić podatek muszą, to do końca nie rozumieją dlaczego tak się dzieje - www.sadyogrody.pl
Europejska produkcja grzybów w 2013 roku wyniosła 1,166 mln ton (o wartości około 1,5 mld euro). Większość produkowanych grzybów (w ok. 65 proc.) jest kierowana na rynek produktów świeżych. Tylko dwa kraje, tj. Holandia i Polska dostarczają około 50 proc. całej europejskiej produkcji - informuje FAMMU/FAPA.
- To naturalne, że swoista chciwość wywołuje u wielu efekty obronne w postaci mniejszego zaufania do siebie nawzajem i do instytucji, które winny być strażnikiem pewnej sprawiedliwości - Krzysztof Dresler, członek zarządu BAAK, Biura Analiz Aplikacji Kredytowych.
Jabłka wypełniają po brzegi chłodnie polskich sadowników, ceny nie są tak wysokie jak rok temu, co zahamowało eksport, a rynek krajowy wydaje się nasycony owocami z unijnego "rozdawnictwa" - czytamy w Pulsie Biznesu
Soki NFC tłoczymy już od około 1,5 roku. Na dzień dzisiejszy rozwijamy ofertę, a zapotrzebowanie na tego typu produkty jest. Soki zarówno eksportujemy, jak i przeznaczamy na rynek wewnętrzny - Michał Lachowicz, prezes konsorcjum grup producenckich Appolonia, szef grupy LaSad.
Zdecydowanie najłatwiej jest nawiązywać kontrakty handlowe dobrze zorganizowanym podmiotom - Zbigniew Chołyk, prezes Zarządu Grupy Stryjno-Sad, prezes LubApple (VIDEO)
- Wszyscy ubolewamy, że do tej pory nie wypromowaliśmy znanej marki owoców - Zbigniew Chołyk, prezes Zarządu Grupy Stryjno-Sad, prezes LubApple Sp. z o.o. (VIDEO)
Wciąż problemem jest brak jednolitych standardów jakościowych. Odbiorca przede wszystkim oczekuje ustabilizowania jakości na konkretnym poziomie - Michał Lachowicz, prezes Appolonii i Grupy La-Sad.
Rynek owoców i warzyw w tym warzyw korzeniowych determinują zawsze te same czynniki, czyli polityczne i gospodarcze - Andrzej Szwaja, prezes Grupy Producentów Owoców i Warzyw Carota. Zapraszamy do lektury
- Istnieje zbyt duża ilość podmiotów, które konkurują ze sobą na rynku - według Pana Jagielińskiego, problemem polskiego rynku z całą pewnością jest konkurencja polsko-polska. Zapraszamy do lektury artykułu
Europejski model prowadzenia biznesu powoli się wyczerpuje. Dlatego chcemy wychodzić w świat i znaleźć sobie miejsce. W Polsce i tak już wiele nie zrobimy - Michał Lachowicz, prezes konsorcjum grup producenckiej Appolonia oraz szef grupy La-Sad. Zapraszamy do lektury całego wywiadu.
W moim przekonaniu o płynności finansowej grup producenckich decydują dwa elementy. Zapraszamy do lektury bardzo ciekawego wywiadu z Panem Krzysztofem Dreslerem, członek zarządu BAAK
Ustawa o grupach producentów rolnych w żaden sposób nie dotyczy grup/organizacji producentów owoców i warzyw. Treść listu przesłanego do redakcji serwisu www.sadyogrody.pl, w którym Pan Prezes KZGPOiW tłumaczy sytuację związaną z ustawą o grupach producentów rolnych.
Zdaniem Dominiki Kozarzewskiej, prezes zarządu Grupy Producentów Owoców Polskie Jagody, miniony sezon borówkowy w Polsce nie należał do łatwych, ale daliśmy radę. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu (video)
Polskie jabłka do Chin. Trzyletni projekt promocyjny „Smaki Europy – Jakość i Tradycja” oficjalnie rozpoczęty. Za nami udział w pierwszej imprezie targowej w Pekinie. Zapraszamy do obejrzenia dzisiejszego Agrobiznesu.
Powinniśmy zwracać szczególną uwagę na poprawę jakości. Nie ma sensu tworzyć marek owoców, jeśli mamy zepsuć je jakością - Zbigniew Chołyk, prezes Zarządu Grupy Stryjno-Sad, prezes LubApple Sp. z o.o.
Grupa Producentów Owoców Rajpol przejęła majątek grupy Jabłuszko z Drwalewa k. Chynowa, która ogłosiła upadłość - czytamy dziś na portalu sadyogrody.pl oraz jablonka.info
"Marketing, podejście do klienta i siatka sprzedaży to podstawy nowoczesnego biznesu w branży sprzedaży owoców" - Zapraszamy do lektury wywiadu z Prezesem Konsorcjum Appolonia oraz Grupy Producentów LaSad, Panem Michałem Lachowiczem
Zapraszamy na stronę www.portalspozywczy.pl oraz www.sadyogrody.pl do lektury wywiadu z Prezesem Konsorcjum Appolonia oraz Grupy Producentów LaSad, Panem Michałem Lachowiczem, nt eksportu do Chin.
Pan Prezes Witold Boguta będzie uczestnikiem debaty zatytułowanej "Branża owocowo-warzywna. Kreowanie marki i wartości produktu", która odbędzie 5 listopada w ramach VIII Forum Rynku Spożywczego i Handlu 2015 / 8th Food Market & Retail Forum 2015.
W poniedziałek na portalu www.sadyogrody.pl (oraz www.portalspozywczy.pl) ukazał się bardzo interesujący i obszerny materiał dot. organizowania sie producentów owoców i warzyw. Zapraszamy do lektury.
Zdaniem Pana Prezesa Witola Boguty, każdy kryzys wyzwala pewną energię, mobilizuje do działania i tak się stało tym razem. Zapraszamy. Portal: www.sadyogrody.pl
Zapraszamy na stronę www.portalspozywczy.pl oraz www.sadyogrody.pl do lektury wywiadów z Prezesem Grupy Producentów ROJA, Panem Romanem Jagielińskim, nt planów dot. przetwórstwa jabłek i soków NFC.
Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Prezesem Grupy Producentów ROJA, Panem Romanem Jagielińskim, nt obecnych zagrożeń w grupach producentów owoców i warzyw.
W dniu 05.08.2015r. na łamach portalu "Sadyogrody.pl" ukazał się wywiad z Prezesem KZGPOiW Witoldem Bogutą, na temat zorganizowania i przetwórstwa w grupach producentów owoców i warzyw.